Historia - Oficjalna strona internetowa Stowarzyszenia Senior w Rzeczniowie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Historia

Na spotkaniu Rady Sołeckiej wsi Rzeczniów, sołtys p. Henryka Kiepas zaproponowała zebranym, aby wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych powołać Klub Seniora.
Inicjatywa ta podjęta została przez zebranych członków Rady Sołeckiej. Sporządzono zaproszenia na kilka miejscowości: Rzeczniowa, Rzeczniówka, Rzeczniów-Kolonii, Jelanki, Pawliczki, Grechowa. Ustalono spotkanie na dzień 8 grudnia 2007r na godz.13,00.

Oczekiwano z niecierpliwością w sali budynku OSP w Rzeczniowie. Na spotkanie przyszło dużo osób i okazało się że jest duże zapotrzebowanie na utworzenie takiego klubu. Zebrani wyrażali się z optymizmem i nadzieją że w Rzeczniowie może się coś dziać dla osób ,,bardzo dorosłych’’. Panią  Bogusławę Tużnik obrano szefowa Klubu Seniora. Na początek rozpoczętego dzieła postanowiono zorganizować spotkanie Wigilijne.

Już za tydzień bo 15 grudnia odbyła się pierwsza Wigilia 2007r z udziałem zaproszonych gości  z Rady Gminy oraz z OSP Rzeczniów.
Natomiast 12stycznia 2008r zorganizowane następne spotkanie z udziałem chóru parafialnego kierowanego przez emerytowaną nauczycielkę panią Katarzynę Bakalarczyk. Na tym spotkaniu odbył się również pokaz pielęgnacji rak i twarzy zorganizowany przez p. Dorotę Pisarek. Pokaz był urozmaicany przez występy chóru.
Nadeszło ważne święto dla seniorów tj. ,,Dzień Babci i Dziadka’’ Na spotkaniu w dn.02.02.2008r miła niespodzianka bo dzieci ze Szkoły Podstawowej z Rzeczniowa przygotowały program artystyczny, który spotkał się z wielką aprobatą seniorów w większości Babć i Dziadków. Występ został opisany przez Monikę Tatarczak w artykule do gazety lokalnej ,,Echo Dnia’’

Klub Seniora w dn.23.02.2008r już liczy 40 osób. Gminnym autobusem szkolnym wybraliśmy się do Sanktuarium w Kałkowie na Misterium Męki Pańskiej. Było to wspaniałe przeżycie duchowe dla naszych seniorów.

01.03.2008r. – Klub Seniora został przekształcony w stowarzyszenie o nazwie Stowarzyszenie  ,,Senior’’ w Rzeczniowie.

06.04.2008r to   miesiąc od powstania Stowarzyszenia ,,Senior’’. Pora na spotkanie wielkanocne. Przygotowano kilka dań wielkanocnych oraz znaleźli się ludzie z umiejętnościami grania na akordeonie, skrzypcach, bębenku…. Przy tym pośpiewano i tańce też były. Było to bardzo miłe spotkanie.

22 czerwca 2008r odbyło się walne zebranie członków , na którym wybrano Prezesa Stowarzyszenia. Tę funkcję jednogłośnie powierzono Pani Henryce Kiepas.

                Skład Zarządu:
 Prezes-                  Henryka Kiepas   
 Wiceprezes-           
Ewa Borek                 
 Wiceprezes
-          Bogusława Tuźnik           
 Skarbnik
-               Janina Kubik                                                                 
 Sekretarz
-              Kazimiera Pastuszka                                                      
 Członek zarządu
-   Henryka Bajór                                                             
 Członek zarządu
-   Alina Betlejewska

Realizując zaplanowany program działalności Stowarzyszenia zorganizowana została dwudniowa wycieczka do Krakowa i Wieliczki. Grupa 53 osób udała się w podróż 30 września 2008r. Po dotarciu do Krakowa udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta, potem zaś do teatru im. J. Słowackiego na spektakl ,,Chory z urojenia’’. Drugiego dnia zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce a w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wzmocnieni modlitwą w tak doniosłym miejscu powróciliśmy wieczorem do domu.

Realizując zaplanowany program działalności Stowarzyszenia zorganizowana została dwudniowa wycieczka do Krakowa i Wieliczki. Grupa 53 osób udała się w podróż 30 września 2008r. Po dotarciu do Krakowa udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta, potem zaś do teatru im. J. Słowackiego na spektakl ,,Chory z urojenia’’. Drugiego dnia zwiedziliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce a w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wzmocnieni modlitwą w tak doniosłym miejscu powróciliśmy wieczorem do domu.

Odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komisariatu Policji. Został zaproszony dzielnicowy  p. Jacek Piątek. Wygłosił pogadankę  na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z udziałem seniorów. Omówiona została zasada ograniczonego zaufania wobec ludzi nieznajomych odwiedzających starsze osoby mieszkające samotnie. Pogadanka zakończona została prezentacją   filmu oświatowego pt.,,Życie masz tylko jedno’’. .  

24 listopada 2008r – Dni coraz krótsze …. Wieczory  zaś długie jak ,,noc listopadowa’’.  Aby choć trochę urozmaicić tę codzienność zorganizowany został wyjazd do Warszawy na II Kabareton Warszawski. Do stolicy przyjechaliśmy parę godzin wcześniej aby móc zwiedzić Stare Miasto i oddać pokłon królewskim zakątkom. Kabareton – miłe wspomnienia dla wszystkich, zwłaszcza gdy przez scenę Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki przewinęła się  plejada polskich artystów-satyryków.

Grudzień to okres gdzie jest dużo wolnego czasu. Trochę czytamy , szydełkujemy, trochę wyszywamy, a to krzyżówka, szalik dla wnuczka…. A może coś dla siebie?......   

Dzięki staraniom naszej Pani Prezes  zostały zorganizowane warsztaty kulinarne. To cykl spotkań prowadzonych przez p. Grażynę Pastuszka – kucharkę pracującą w restauracji. Pokazała nam jak przygotować zupę gulaszową, udko po królewsku, galantynę z kurczaka, dobry sernik, smaczne pączki, extra śledzie na   wigilijny stół. Warsztaty zakończyły się prezentacją ulubionych dań na spotkaniu rocznicowym Stowarzyszenia.

Dzięń 14 grudnia 2008r to pamiętny dzień dla seniorów.
Z  okazji powstania Stowarzyszenia odprawiona została msza święta w naszym kościele oraz przygotowano rocznicowe spotkanie, na które zaproszono przedstawicieli Urzędu Gminy, Rady Gminy i Powiatu , OSP Rzeczniów oraz księdza Adama Kuca. Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia .Zostały podane wigilijne potrawy. Do ucztujących zawitał Święty Mikołaj i obdarował ich słodyczami a i rózgą też. Wesołym komentarzom i żartom nie było końca. To spotkanie zostało opisane w Echu Dnia jako ciekawostka przez M. Tatarczak.

W 2008r został zrealizowany projekt pt. ,,Integracja jako sposób na spędzenie miłych chwil w jesieni życia’’ W ramach tego projektu odbywały się zajęcia integracyjne , zorganizowane w/w wycieczki oraz kurs gotowania. Odbyły się spotkania z psychologiem i lekarzem. Zostało również zakupione wyposażenie kuchenne i sprzęt nagłaśniający.

Seniorzy dopracowali się własnego hymnu.   

 

.        Hymn Seniora

Niedawno byliśmy młodzi
I wszyscy w pełni sił
I nikt się nie zastanawiał
Jak długo będzie żył.

         Ref. Niech żyją emeryci
                Przez szereg długich lat
               Choć nam uroda zwiędła
              Jak więdnie każdy kwiat

Używaj pókiś młody
Bo piękny jest ten świat
Pij wino zamiast wody
A będziesz żył sto lat.

             Ref. Niech żyją emeryci….

Pij tylko stare wino
Bądź z piosnką za pan brat
Wspominaj jak kochałeś
Mając dwadzieścia lat.

               Ref. Niech żyją emeryci…..

Piękne są wspólne chwile
Szczęśliwy każdy z nas
Serca lgną coraz bliżej
Zatrzymać chce się czas.

                Ref. Niech żyją emeryci…

 

ROK 2009

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka
Dzieci z klasy pierwszej Zespołu Szkół w Rzeczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Szpunar przygotowały program artystyczny dla swoich Babć i   Dziadków .

Seniorzy docenili  dzieci nagradzając je gromkimi brawami oraz  słodkimi upominkami.

W 2009r zrealizowane zostały projekty pt.,, Wspólna jesień życia’’ oraz ,,Senior w podróży’’ Celem projektów była integracja Seniorów z terenu Rzeczniowa i okolicznych miejscowości, poprawa kondycji fizycznej, poznanie pieśni regionalnych i biesiadnych, poznanie zdrowego sposobu żywienia oraz udostępnienie członkom stowarzyszenia ,,Senior’’ oferty kulturalnej.

Gościliśmy panią Małgorzatę Kujtkowską oraz pana Władysłwa Kostkowskiego promujących medycynę niekonwencjonalną.Wysłuchaliśmy prelekcji na temat leczenia bez leków czyli  preparatami ziołowymi oraz wpływie pola magnetycznego na zdrowie.

03.04.2009r gościliśmy w Teatrze Powszechnym w Radomiu na spektaklu  ,,Skrzypek na dachu’’

,,Gdybym był bogaty’’ ………….. marzy niejeden z nas i często na marzeniach się kończy.

50 członków Stowarzyszenia   ,,Senior’’ z proboszczem Adamem Kucem odwiedziło Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Marcule mogliśmy spotkać się na ognisku integracyjnym. Jedzono, śpiewano ,tańczono a kawałom i żartom zdawało się nie być końca.

Seniorzy ponownie wyjechali na wycieczkę. Tym razem niezbyt daleko: Nałęczów-perełka polskich uzdrowisk, Kazimierz Dolny - piękne miasto królewskie.

Wycieczkowicze wysłuchawszy opowieści pani przewodnik chętnie pozowali do zdjęć w palmiarni i poza nią.

Rejs statkiem po Wiśle - królowej naszych rzek. Piękny wycieczkowy stateczek o nazwie ,,Pirat" prowadził kapitan żeglugi śródlądowej przebrany za pirata.

Październik 2009r  - gościliśmy na spotkaniu panów; Jacka Piątka –policjanta dzielnicowego oraz pana doktora Czesława Waska. Pan doktor wygłosił prelekcję na temat zdrowego stylu życia i odżywiania w wieku ,,50 +’’ natomiast pan Piątek mówił o bezpieczeństwie a na koniec wręczył wszystkim kamizelki odblaskowe..

Listopad 2009r- Wyjazd do Warszawy na występ Zespołu Piesni i Tańca Mazowsze. Seniorzy z wielkim wzruszeniem obejrzeli prezentowany na scenie spektakl. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt  tego typu z zespołem.

Grudzień 2009r- Kolejna rocznica Seniorów
Po mszy w intencji Seniorów wraz z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w strażnicy OSP w Rzeczniowie. Jednocześnie było to spotkanie wigilijne i wszyscy połamali się opłatkiem.
Zebranych odwiedził św. Mikołaj przynosząc w prezencie rózgi i słodycze.
Chór ,,Rzeczniowiacy’’ śpiewał kolędy a wraz z nim pozostali zebrani.

STYCZEŃ 2010r

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z klas młodszych Szkoły Podstawowej w Rzeczniowie pod kierunkiem swoich nauczycielek pani Beaty Altenberg i Katarzyny Szpunar przedstawiły piękny program artystyczny, który wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach seniorów.

MARZEC 2010r

Na spotkanie marcowe zaproszono panie Ewę Czarkowską, Barbarę Pastuszka i Justynę Niedziela.Pani Czarkowska wygłosiła prelekcję na temat kapusty i jej walorów zdrowotnych.
Po prelekcji przystąpiono do degustacji dań z kapusty: bigos rzeczniowski, kapusta z grochem po rzeczniowsku, kapusta z łazankami, pierogi z kapustą grzybami i mięsem, gołąbki, kapuśniaczki, pierogi pieczone, krokiety, surówka z kapusty pekińskiej, surówka z kapusty czerwonej. Wybór ogromny, mnóstwo dań, przekąsek, smakowitości.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego